Joninės - Jonavos kultūros centras

Joninės

„Birželio 24-oji, - šv. Jono naktis. Laikas, kada vieną kartą per metus pražysta papartis. Tas, kuris surado jį, žino žiedo kvapą, nuostabų jo grožį, nepamirštamą ir nuostabią spalvą.

Girdžiu, kažkas kužda, jog šis augalas nebrandina pumpurų ir neišsiskleidžia...

Šventai tikiu, kad balsas klysta. Eime į Joninių slėnį Jonavoje, kur skamba muzika, groja kapelos, sukasi šokėjų poros, kur kvepia kepamas viliojantis kepsnys. Sakau – eime ieškoti pražydusio paparčio...

Čia, didžiajame suėjime, tiesia vienas kitam rankas jonavietis ir kaišiadorietis, kėdainietis ir ukmergietis, aukštaitis ir žemaitis, dzūkas ir suvalkietis.

Ant žolės sužvilgusi rasa šaukia Jonus ir Janinas į pulką. Į šventę suguža, suvažiuoja, subėga daugybė varduvininkų. Žvelgi į kairę – Jonai, žvelgi į dešinę – Janinos. Kur bepašauksi, ten atsiliepia. Mūsų miesto pavadinimas – pati skambiausia renginio reklama.

Tereikia tiek nedaug: tik uždainuoti visiems drauge "Ilgiausių metų" – papartis pražys, ir pajusime šilumą krūtinėje.

Skubėkime į Joninių slėnį Jonavoje, kur jau skleidžiasi pumpuras, dovanojantis kiekvienam džiaugsmą, sėkmę ir laimės kruopelę" - apie Joninių šventė rašė žurnalistė Irena Nagulevičienė.

Joninės Jonų ir Janinų sostinėje svarbesnės už Naujuosius Metus. Taip buvo rašoma dar dutūkstantaisiais metais. Mūsų mieste šventė pradėta švęsti 1989 metais prie pirmojo Varnutės tvenkinio. Kelerius metus šis renginys nedaug kuo skyrėsi nuo kitų. Galbūt tik tuo , kad buvo kviečiami prestižiniai Lietuvos ansambliai: dainų ir šokių ansamblis „Lietuva" , „Nemunas" , ansamblis „Armonika". Kultūros centro darbuotojai buvo ieškojimų kelyje. 1994 metais šventės scenarijuje atsiranda pagoniškų papročių fragmentai. 1997 metais Joninės organizuojamos kartu su dainų ir šokių ansambliu „Lietuva". Akcentuojami Rasos šventės papročiai. Pagoniška misterija teatralizuojama ir pateikiama kaip vientisas reginys. Garbinami senovės lietuvių dievai. 1998 metais pirmą kartą „Pūko" kanalu Jonines tiesiogiai transliuoja radijas. Atvažiuoja pirmieji užsienio šalių kolektyvai. 1999 – aisiais pirmas miesto renginys tiesiogiai transliuotas Nacionalinės televizijos kanalu. Joninėse svečiavosi aukšti užsienio šalių ambasadų pareigūnai.

Joninių šventė Jonavoje įvardijama ir kaip miesto varduvių šventė. Lietuvos etnografai ir mitologai organizatorius giria už tradicijų išlaikymą ir tęstinumą.

Kasmet šventės fragmentus parodo visos didžiausios Lietuvos televizijos. Straipsnius apie šventę išspausdina šalies ir rajono spauda.

2005 m.Joninių Jonavoje metu organizatoriai įvardija Jonavos rajoną Jonų respublika su sostine Jonava. 2007 - aisiais buvo inauguruotas Jonų respublikos prezidentas ponas Jonas Sirvydis. Nuo 2005 m. šventėje registruojami Jonai, Janinos , Džonai, Ivanai, Janiai, pageidaujantys tapti Jonų respublikos piliečiais. 2008 m. šventėje buvo įregistruotas 1000 -asis pilietis. Kasmet šventės globėjais tampa žymūs Lietuvos Jonai ir Janinos.


Daugiau šioje kategorijoje: « Užgavėnės