Europos chorų desantas Jonavoje - Jonavos kultūros centras

Paieška

Tarptautiniai projektai

Jonu respublikaJonu respublikaTarptautinis projektas „JONINĖS JONAVOJE“ sviesa amzinoji Jonavasviesa amzinoji JonavaTarptautinis chorų festivalis „ŠVIESA AMŽINOJI DAINOS“
homo ludenshomo ludensTarptautinis meno forumas „HOMO LUDENS“
Trečiadienis, 17 gegužės 2017 08:32

Europos chorų desantas Jonavoje

Interviu su Tarptautinio chorų festivalio ,,Šviesa amžinoji dainos" meno vadove Elena Živaitiene, vyriausia dirigente Violeta Michelkevičiene ir režisierė Kristina Jaskūnienė.

Kelintas šių metų festivalis ir kokia jo raida?
E. Živaitienė: Tai jubiliejinis dešimtasis festivalis. Pirmasis įvyko 2002 metais ir penkerius metus renginys vykdavo kasmet. Pradžioje jis buvo respublikinis, dalyvavo trys jaunių, penki moterų ir keturi mišrūs chorai. Organizavome eitynes, chorams akompanavo koncertmeisteriai. Į Kultūros centro Didžiąją salę vos tilpo visi norintys, tad, pamatę didelį susidomėjimą, festivalį pradėjome organizuoti kasmet. Penktasis festivalis jau tapo tarptautiniu, akompanuoti chorams buvo pakviestas pučiamųjų orkestras „Trimitas". Po penktojo festivalio renginys pradėtas organizuoti kas dvejus metus. Šeštajame akompanavo Kauno pučiamųjų instrumentų orkestras ,,Ąžuolynas". Šiemet jau trečią kartą festivaliui akompanuos koncertinės įstaigos ,,Panevėžio garsas" pučiamųjų orkestras, kuriam vadovauja Laimutis Raziūnas. Trečią kartą festivalį veda atlikėjai Deivis ir Renata, kurie ne tik pristato programas, bet ir atlieka kūrinius. Festivalyje „Šviesa amžinoji dainos" jau pasirodė chorai iš Latvijos, Lenkijos, Estijos, Rusijos, o šiais metais atvyksta dainininkai iš Gruzijos, Vengrijos ir Latvijos.

Kuo šis festivalis skiriasi nuo ankstesnių?
K. Jaskūnienė: Šiais metais mes pirmą kartą turim ypatingus dalyvius – Lietuvos specialiosios kūrybos draugijos „Guboja" „Spalvų orkestrą". Į programą įtraukėme žmones, kurių ankstesniuose festivaliuose nebuvome matę. Į šių dienų festivalius jau tapo įprasta įtraukti kuo įvairesnių visuomenės grupių.
Beje, „Šviesa amžinoji dainos" yra regioninis festivalis. Antrąją dieną koncertai ir seminarai vyks Kauno rajono Samylų kultūros centre.
V. Michelkevičienė: Festivalis prasidės muzikinėmis dirbtuvėmis, kurias ves „Spalvų orkestro" vadovai Romualdas ir Valerija Brūzgai. Šios dirbtuvės parodys žmonėms, kad net turėdamas negalią žmogus gali muzikuoti – taip kaip daro ,,Spalvų orkestro" nariai. Metodikos esmė – sutartinėmis spalvomis žymėtos natos ir jų atitikmenys ant instrumentų. Šis metodas padeda neįgaliesiems lengviau pažinti garsų pasaulį, savarankiškai išgauti melodiją. Į seminarą kviečiame neįgaliuosius, pedagogus ir visus žmones, kuriems įdomi ši metodika. Neįgaliųjų „Spalvų orkestro" pasirodymą įtraukėme į koncertinę programą. Jonavoje išgirsime ir LSKD „Gubojos" ypač vertinamo 18-mečio dainininko Emilio Korickij (mok. Raimonda Janutėnaitė) balsą. Puikiai pasirodęs ne viename Lietuvos konkurse, 2016 m. Emilis deleguotas į tarptautinį muzikos festivalį Pietų Korėjoje. TV projekte ,,Lietuvos Talentai" 2017 m. vaikinas pelnė 3-čiąją vietą.

Kokie renginiai vyks regionuose?
E. Živaitienė: Jau trečius metus festivalio renginiai vyksta ir regione. Šiais metais antrąją festivalio dieną užsienio ir Lietuvos chorai vyks į Kauno rajono Samylų kultūros centrą. Čia vyks koncertai ir seminarai, kuriuos ves užsienio kolekyvų vadovai.

Su kokiais sunkumais susiduriat organizuodami festivalį?
V. Michelkevičienė: Festivalis jau įgavo pagreitį, turime daug draugų. Kviesdami Lietuvos chorus pairenkame tik aukšto meninio lygio kolektyvus. Šiek tiek sudėtingiau su užsienio atlikėjais. Šiais metais dalyvauti festivalyje atsisakė du užsienio kolektyvai, su kuriais dar sausio mėnesį buvome viską suderinę. Bet viskas išsisprendė ir mes žiūrovus pradžiuginsime aukšto meninio lygio kolektyvų atliekamomis programomis. Jau keletą metų chorų festivalį iš dalies finansuoja Kultūros taryba prie Kultūros ministerijos, finasavimą gauname ir iš rajono savivaldybės. Esame dėkingi rajono vadovams ir tarybos nariams už palaikymą.

Ar jau skaičiavote kiek iš viso dalyvių atvyksta šiemet?
E. Živaitienė: Daugiau nei penki šimtai. Turėsime svečių iš Gruzijos: su kolektyvu atvyksta ir oficiali delegacija. Festivalyje dalyvauja trys jaunių chorai: Jonavos Janinos Miščiukaitės meno mokyklos jaunių choras (vad. Dalia Asadauskaitė),Kauno Miko Petrausko muzikos mokyklos jaunių choras (vad. Ingrida Maslauskienė, koncertmeisterė Agnė Pranculytė - Jončienė). Dainuos aštuoni moterų chorai: Jonavos kultūros centro moterų choras „Guoba" (vad. Neringa Kukarinienė), Ukmergės kultūros centro moterų choras „Žemyna" (vad. Neringa Valinskienė), Kauno įgulos karininkų ramovės moterų choras „Indraja" (vad. Zinaida Gerasina), Kauno rajono Samylų kultūros centro moterų choras „Žaisa" (vad. Laimutė Dzedaravičienė), Pakruojo rajono Linkuvos kultūros centro moterų choras „Mūša" (vad. Methardas Zubas), Jurbarko kultūros centro moterų choras „Lelija" (vad. Dalė Jonušienė), Palangos kultūros ir jaunimo centro moterų vokalinis ansamblis „Guboja" (vad. Rimgaudas Juozapavičius). Programas atliks penki mišrūs chorai: Jonavos kultūros centro mišrus choras „Žemyna" (vad. Violeta Michelkevičienė), Kauno rajono Garliavos sporto ir kultūros centro mišrus choras „Melodija" (vad. Ramunė Navickienė), Raseinių kultūros centro mišrus choras „Šatrija" (vad. Gražvydas Jegnoras), Vilkaviškio kultūros centro kamerinis choras „Uosija" (vad. Laima Venclovienė) ir Kazlų Rūdos kultūros centro mišrus choras „Viltis" (vad. Salomėja Laima Vaitukynienė). Prisijungs trys kolektyvai iš užsienio: Vengrijos Respublikos Kossuth Lajas kultūros centro moterų choras (vad. Majorosne Hodossy Ilona, koncertmeisterė Nagy Eniko), Latvijos respublikos Aizkrauklės kultūros namų mišrus vokalinis ansamblis (vad. Janina Zolotorenko) ir Gruzijos Respublikos, Zugdidi rajono savivaldybės „Odiši" kultūros centro vyrų vokalinis ansamblis „Odoia" (vad. Orest Sitčinava).

Kokios tradicijos susiformavo dešimtmetį organizuojant festivalį?
E. Živaitienė: Rašydami projektus, kviesdami žiūrovus ir kolektyvus į renginį mes jau drąsiai sakome, kad kviečiame į tradicinį festivalį, nes jis išties tapo gražia chorinės muzikos populiarinimo tradicija. Renginio metu tradiciškai vyksta eitynės į šventės vietą, turime tuos pačius vedėjus ir orkestrą. Netgi yra chorų, kurie nuo pat pirmojo festivalio tradiciškai kasmet atvyksta į ,,Šviesą amžinają dainos". Tradicija tapo ir renginiai regionuose.

Chorinė muzika, kitaip nei džiazas, klasika, fokloras, nėra populiari žiūrovų tarpe. Ar festivalis jau užsiaugino savo žiūrovą?
K. Jaskūnienė: Kadangi salės festivalio koncertuose visada būna pilnos, šiemet nusprendėme festivalį perkelti į Joninių slėnį. Šventės metu vyrauja labai šilta atmosfera, žiūrovai gana dažnai ploja bisui, tad problemų dėl žiūrovų tikrai neturime. Be to, kasmet atsiranda vis daugiau jaunimo, nes prie festivalio prisijungia jaunių chorai.
Festivalis be abejonės atlieka meninio skonio formavimo funkciją ir, tikiu, jau užsiaugino savo žiūrovą.

2018 m vyks Lietuvos Dainų šventė, ar ji turėjo įtakos formuojant festivalio repertuarą?
V. Michelkevičienė: Taip, rinkome repertuarą pasitardamos su chorų vadovais, stengėmės įtraukti kuo daugiau (skambės šeši kūriniai) 2018 m. Lietuvos šimtmečio dainų šventės „Vardan tos..." kūrinių. Tai tarsi mažoji Dainų šventė Jonavoje. O kūrinys ,,Šviesa amžinoji dainos" tai - mūsų festivalio himnas.

Linkime Jums sėkmingo renginio, o kadangi renginys vyks po atviru dangumi – gero oro!

Kalbėjosi Jurgita Serapinė