Lietuvos moksleivių liaudies dailės konkurso „Sidabro vainikėlis“ parodoje – dviejų jonaviečių darbai - Jonavos kultūros centras

Paieška

Tarptautiniai projektai

Jonu respublikaJonu respublikaTarptautinis projektas „JONINĖS JONAVOJE“ sviesa amzinoji Jonavasviesa amzinoji JonavaTarptautinis chorų festivalis „ŠVIESA AMŽINOJI DAINOS“
homo ludenshomo ludensTarptautinis meno forumas „HOMO LUDENS“
Ketvirtadienis, 25 gegužės 2017 09:35

Lietuvos moksleivių liaudies dailės konkurso „Sidabro vainikėlis“ parodoje – dviejų jonaviečių darbai

Šiemet skaičiuojami jau penktieji Lietuvos moksleivių liaudies dailės konkurso „Sidabro vainikėlis" metai. Kiekvienais metais jis suburia vaikų ir jaunuolių iš visos Lietuvos tam, kad šie pristatytų, ką jų regionas, rajonas, miestelis turi geriausio, išskirtinio, unikalaus. Gausėjančios dalyvių, o svarbiausia, juos ruošiančių mokytojų, gretos leidžia džiaugtis šia nedidele sukaktimi.
Lietuvos moksleivių liaudies dailės konkurso „Sidabro vainikėlis" kelionė prasideda vietiniuose turuose, kurių laimėtojai keliauja į regionines atrankas, ir tik pusšimtis geriausiais regionuose pripažintų vaikų ir jaunuolių susitinka varžytis finalinėje parodoje, kur išrenkami patys nagingiausi, patys darbščiausi, patys išradingiausi jaunieji Lietuvos meistrai.
Pagrindinis konkurso tikslas – liaudies dailės tradicijų palaikymas ir gaivinimas. Siekiama, kad jaunoji karta susipažintų su šimtmečiais gludinta estetika, pirmavaizdžiais, kaip vertybe, kaimo žmogaus pasaulėžiūra, perimtų ir savo dirbiniuose pritaikytų charakteringas formas, proporcijas, koloritą, ornamentiką bei kitas išraiškos priemones. Jaunuoliai skatinami ugdyti meninius įgūdžius, tobulėti meistrystėje varžantis su bendraamžiais iš kitų regionų ir ypač – pasidalinti savo triūso vaisiais parodose.
Konkursas leidžia išvysti, kaip įvairaus amžiaus mokiniai šiandien supranta ir adaptuoja liaudies amatus ir dirbinius, kuo šie yra įdomūs ir patrauklūs „technologijų kartai", kokių naujų ir netikėtų atradimų srūva iš giliausių tradicijų pažinimo. Kasmet šie atradimai apima truputį stilizuotus ar naujai interpretuotus. Šių metų parodoje dėmesiu dalijasi ypatingai tradiciniai, regionui būdingi dirbiniai ir kūrybinio polėkio, šiek tiek atitrūkusio nuo tradicinės formos, įkvėpti objektai. Kai kuriuose regionuose ryškėja vietinės amato „mokyklos" – karpymo, drožybos ar keramikos – suteikiančios vietovei individualių bruožų. Medžio drožybos bei karpymo tradicija klostosi Telšių regione, tekinti medžio dirbiniai – Marijampolės regiono vizitinė kortelė, žiesti moliniai indai – Panevėžio rajono „arkliukas", Utenos kaip ir Alytaus regioninėse parodose pakaitomis žiba skirtingi amatai. Kauno miesto atrankos jau nebeįsivaizduojamos be kruopštaus siuvinėjimo, o Vilniaus mieste įprastai dominuoja tekstilės darbai.
Baigiamojoje „Sidabro vainikėlio" parodoje Jonavos kultūros centro meno galerijoje žiūrovai galės susipažinti su senaisiais lietuvių vaikų mediniais žaislais, atkurtais pagal muziejuose saugomus pavyzdžius, pasigėrėti ažūriniais karpiniais ir kruopščiai siuvinėtais dirbiniais – nuo nosinaičių iki sijono, atrasti spalvų ir raštų dermių įvairovę austose juostose, stebėtis įspūdingo dydžio keraminėmis skulptūromis ir išvysti iki šiol nematytą mergvakario sietyną – Mažosios Lietuvos reliktą. Šioje parodoje išvysime jonavietės Austėjos Narkevičiūtės (14 m.) sodus (mok. Artūras Narkevičius) ir Karolinos Rodaitytės (16 m.). keramikinius indus (mok. Edita Danielienė).