Jonavos kultūros centro istorija
Jonavos rajono savivaldybės kultūros centras įkurtas 1995 metais.
1983 m. pastatytas Jonavos rajono savivaldybės kultūros centro (JKC) pastatas priklausė tuometiniam Jonavos „Azotas“ gamybiniam susivienijimui. 1999 m. gamykla jau pakeitusi pavadinimą į AB „Achema", už simbolinę vieno lito kainą, šį pastatą kartu su inventoriumi pardavė Jonavos rajono savivaldybei, kuriame ir įsikūrė JKC.
2023 metai Jonavos kultūros centrui (JKC) buvo itin sėkmingi. Metų pradžioje kultūros darbuotojus pasiekė žinia, kad kultūros centro moterų vokalinis ansamblis „Presto“ (vadovė Solveiga Maslauskaitė) laimėjo garbingą apdovanojimą „Aukso paukštė“.
Metų pabaigoje Lietuvos Respublikos kultūros ministerija paskelbė, kad Jonavos kultūros centras už aktyvią ir kryptingą penkerių metų veiklą stiprinant vietos kultūrinį identitetą, tautinę savimonę ir už istorinės atminties aktualizavimą išrinktas geriausiu Lietuvos kultūros centru, kuriam skiriama premija.
2023 metais filialų skaičius padaugėjo 1 filialu (2022 m. – 10, 2023 m. – 11). Reorganizavus Užusalių mokyklą-daugiafunkcį centrą, JKC filialų gretas papildė Užusalių kultūros centras.
2023 metais JKC organizuoti valstybinių švenčių ir atmintinų datų minėjimai, Miesto šventės įprasmino svarbius Lietuvos ir Jonavos istorijos faktus. Organizuojamos tradicinės kalendorinės šventės (Joninės, Užgavėnės, vaikų Velykėlės, adventiniai vakarai ir kt.), festivaliai ir projektai (respublikinė sutartinių šventė „Sutarysma“, projektai „Medžio kultūra“ ir „Šiaudinis sodas – amžinasis variklis“, respublikinis armonikierių festivalis „Pas Jonus“) puoselėja tautines tradicijas.
Tokie projektai, kaip respublikinis teatrų festivalis DEK, respublikinė sutartinių šventė „Sutarysma“, „Šypsenos vaikams: menininkų Samulevičių palikimo įkvėpti“, „Atgal į praeitį: arklių pašto stotys“ ir kt. formuoja miesto identitetą ir patrauklų įvaizdį bei pritraukia kultūrinio turizmo mėgėjus.
2023 metais JKC Jonavos mieste įrengė dar vieną lauko koncertinę erdvę, Ramybės skvere pastatydamas lauko sceną, kurioje praėjusią vasarą organizavo koncertus ir mažesnius renginius. Metų pabaigoje buvo parengtas naudojimosi lauko scena aprašas, pagal kurį šia erdve galės naudotis rajono įstaigos ir visuomeninės organizacijos.
2022 metais Jonavos rajono savivaldybės kultūros centras organizavo tradicines kultūrines veiklas bei įgyvendino daug naujų projektų. Per ataskaitinius metus JKC, filialai ir skyriai suorganizavo 1287 renginius, kuriuose apsilankė 302321 lankytojas.
Didžiausio žiūrovų susidomėjimo sulaukė šventės: Kovo 11-ajai skirtas teatralizuotas koncertas „Laisvės dvasia“, Skarulių ŠV Onos bažnyčios 400 metų jubiliejaus renginiai, Joninės Jonavoje, Miesto šventė, Rudens šventė „Sename Jonų dvare“ bei Tarptautinis chorinės muzikos ir liaudies šokių festivalis „Čia mes laimingi“. Festivalyje dalyvavo virš 400 dalyvių iš Jonavos, Kėdainių, Vilkaviškio, Raudondvario, Samylų, Kaišiadorių, Palangos, Naujosios Vilnios, Panevėžio ir kt miestų bei miestelių. Žiūrovams savo šalies muzikinę įvairovę atskleidė Estijos „Jogevos“ kamerinis choras bei Sakartvelo respublikos, Zugdidi savivaldybės folkloro ansamblis „Odoia“. Festivalio koncertai vyko Ukmergėje, Birštone, Ramučiuose ir Jonavoje bei rajono seniūnijose.
2022 metais JKC įvairiems fondams pateikė 19 projektų. Dalinis finansavimas skirtas 9 projektams. Tai pat buvo užbaigtas 3-jų metų tęstinis, Europos Sąjungos paramos lėšomis finansuojamas, projektas „Kūryba – mano viltis, žmonių su negalia integravimas į sveiką visuomenę kultūrinėmis priemonėmis“.
2022 m. JKC ir filialuose dirbo 51 mėgėjų meninės veiklos kolektyvas, juos lankė 464 dalyviai. Veikė 13 studijų-būrelių, apjungią 248 dalyvius. Kolektyvai suorganizavo 197 koncertus, kuriuose pamatė arti 60 000 žiūrovų.
Jonavos turizmo informacijos centras 2022 metais pravedė 43 ekskursijas, 14 pėsčiųjų ir 4 dviračių žygius. Ataskaitiniais metais papildyti ir išleisti informaciniai leidiniai „Jonava–Skaruliai–Jonava“, „Pramogos šeimoms Jonavoje“ , atvirlaiškių su Jonavos vaizdais serija ,,Linkėjimai iš Jonavos“, „Kalėdiniai linkėjimai iš Jonavos“. Prie Jonavos populiarinimo ir žinomumo labai prisidėjo vykdyta akcija ,,Atvirukas iš Jonavos“.
JKC teatro skyrius 2022 metais vykdė Lietuvos kultūros tarybos dalinai finansuojamą edukacinį projektą ,,Lygybės medis“ bei žiūrovams parodė du premjerinius spektaklius: „Ekskursija“ ir „Laimė yra lapė“. Krašto muziejaus skyrius pravedė 200 edukacinių užsiėmimų ir suorganizavo 28 renginius.
2021 metais dėl užsitęsusio karantino įvestų apribojimų JKC daug dėmesio skyrė virtualioms bei projektinei veikloms. 2021 m Jonavos kultūros centras regioninei kultūros tarybai ir kitiems fondams pateikė 18 projektų. Finansavimas gautas 13 projektų. Taip pat buvo tęsiamas (2020 2022m.) Europos Sąjungos paramos lėšomis finansuojamas projektas „ Kūryba mano viltis žmonių su negalia integravimas į sveiką visuomenę kultūrinėmis priemonėmis“
2021 metais savanoriai įkūrė ir užregistravo JKC savanorių asociaciją „Kultūros Savanoriai“ . Sėkmė šiais metais lydėjo ir mėgėjų meno kolektyvus, kurie iš įvairių festivalių ir konkursų šalyje ir užsienyje parvežė 18 laureatų diplomų.
2020 m. baigėsi, beveik dešimtmetį trukusi, JKC pastato renovacija. Jos metu pakeisti centro langai ir durys, atlikti vidaus santechnikos darbai (šildymo ir vėdinimo sistemos keitimas), suremontuotos ir modernizuotos vidaus patalpos (mažoji salė, didžioji ir mažoji rūbinės, 3 šokių studijos, darbo kabinetai ir mėgėjų meno kolektyvų repeticijų patalpos). Apšiltintas ir pakeistas pastato stogas. Atlikti pastato šiltinimo ir fasado apdailos darbai. Pastatas pritaikytas lankytojams su negalia (specialus įvažiavimas, spec. vietos salėje, pritaikyti tualetai).
2020 m. pabaigoje Jonavos rajono savivaldybė apdovanota „Auksine Krivūle“ svarbiausiuose šalies savivaldos metų apdovanojimuose, nominacijoje „Savivaldybė – kultūros puoselėtoja“. Krivūlę Jonavos rajono merui Mindaugui Sinkevičiui įteikė Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas. Apdovanojimus organizuojanti Lietuvos savivaldybių asociacija ir nominacijos steigėja Kultūros ministerija įvertino Jonavos kultūros centro (JKC), jo skyrių ir filialų, viešosios bibliotekos veiklą bei savivaldybės indėlį kultūros srityje.
2017 m. Savivaldybės tarybos sprendimu, prie JKC prijungti Jonavos krašto muziejus ir trys jo filialai: Samulevičių memorialinė sodyba, tautodailės ir amatų centras, memorialinis K. Bogdano muziejus bei savivaldybės teatras ir turizmo bei informacijos centras.
2017 m. baigta kultūros centro didžiosios salės renovacija. Atlikti darbai: salės grindų, sienų, lubų remontas. Salėje įrengtos vietos garso/vaizdo operatoriams. Pakeisto scenos grindys ir žiūrovų kėdės. Įrengti stelažai, laiptai į apšvietimo ložes, gaisrinė sauga, vėdinimo sistema, priešgaisrinė ir apsauginė signalizacijos, automatinė gesinimo sistema. Pakeisti vidaus elektros tinklai. Projekto metu sumontuota salės ir scenos įranga: scenos mechanika, įsigytas scenos užuolaidų komplektas ir mechanizmai joms pakabinti, scenos apšvietimo įranga ir vaizdo sistema.
2015 m. Jonavoje atidarytas Joninių slėnis. Joninių slėnyje įrengtas amfiteatras, fontanai, pagalbinės patalpos, scena. Amfiteatre įrengta 800 sėdimų vietų. Nuo 2019 m. amfiteatrą administruoja JKC.
2012 m. rajono savivaldybės tarybos sprendimu (po 2011 m įvykusios atestacijos) JKC suteikta aukščiausioji kategorija, Šveicarijos filialui – antroji kategorija, Panoterių, Ruklos, Čičinų, Užusalių, Kulvos, Upninkų, Bukonių, Juškonių, Kuigalių ir Šilų filialams – trečioji kategorija.
2004 metais JKC atidaryta meno galerija. Kasmet meno galerijoje suorganizuojama virš 20- ties individualių ar grupinių parodų, vyksta kameriniai koncertai, pokalbių vakarai, edukaciniai renginiai. Tradiciškai, metų pabaigoje galerijoje eksponuojama Jonavos menininkų darbų paroda.
2003 m. JKC apdovanotas Kultūros ministerijos diplomu už profesionalaus meno sklaidą ir metodinės veiklos fiksavimą naujoviškomis formomis.
2001 m. JKC apdovanotas Kultūros ministerijos diplomu už Joninių (Rasos) šventės tradicijų gaivinimą.
2000 m. prie JKC buvo prijungti (filialais tapę) seniūnijų kultūros namai. JKC specialistai rūpinosi seniūnijų darbuotojų kvalifikacija, organizavo seminarus, mėgėjų meninės veiklos kolektyvų šventes ir konkursus bei kolektyvų dalyvavimu regioniniuose, respublikiniuose, tarptautiniuose renginiuose.
Nuo 1995 m. liepos mėn. iki 2013 m. spalio mėn. Kultūros centro direktoriaus pareigas ėjo Gintautas Masteika.
2013 m spalio mėn. - 2015 spalio mėn. - Gintarė Vaiciekavičiūtė.
2015 gruodžio mėn. iki 2017 vasario mėn. direktoriaus pareigas ėjo Edmundas Gedvila.
- JKC vizija: Jonava – prasmingo laisvalaikio miestas, kurio gyventojams nereikia televizoriaus.
- JKC tikslas: Įkvėpti jonaviečius kurti, mėgautis kultūra bei gyvenimu ypatingame Lietuvos mieste.
JKC vertybės:
- JKC KURIA. Drąsina ir skatina Jonavos žmonių kūrybą ir saviraišką;
- JKC NENUOBODŽIAUJA. Plėtoja prasmingo laisvalaikio kultūrą, organizuoja renginius ir pristato nacionalinės bei pasaulinės kultūros reiškinius;
- JKC TARIASI. Įtraukia aktyvius jonaviečius į miesto laisvalaikio ir kultūros politikos formavimą;
- JKC NEBIJO. Nebijo kurti, nebijo klysti ir mokytis.
Pagrindiniai JKC renginiai/ projektai:
- Respublikinis vaikų muzikos ir kūrybiškumo festivaliui „KurTi“;
- Tarptautinis chorinės muzikos ir šokio festivalis „Čia mes laimingi“;
- Respublikinė armonikierių šventė „Pas Jonus“;
- Respublikinis gatvės šokio festivalis „Šokių gatvė“;
- Respublikinis folkloro festivalis „Nerimi atplaukią“;
- Tarptautinis dailininkų pleneras „Dėmės“;
- Festivalis „Vasara Jonavoje“;
- Joninės Jonavoje;
- Miesto šventė „Aš myliu Jonavą“;
- Užgavėnės
- Kalėdinės miesto eglės įžiebimo renginiai
- Valstybės diena - Karaliaus Mindaugo karūnavimo šventė;
- Rudens kermošius;
- Respublikinė vestuvių muzikantų šventė-konkursas „Iš viso svieto į vieną vietą“ Kulvoje;
- Respublikinė vokalinių ansamblių šventė „Pavasario spalvos“ Čičinuose;
- Nacionalinis kaimo mėgėjų teatrų sambūris „Tėviškės pastogėje“, skirtas poeto dramaturgo P.Vaičiūno atminimui Panoteryse;
- Teatrų festivalis DEK;
- Projektas: Baltų kultūros pėdsakais. Respublikinė sutartinių šventė „Sutarysma“;
- Projektas „Medžio kultūra“;
- Pažintinio turizmo skatinimo projektas;
- Šiuolaikinio meno festivalis „Rukla ART“.
- Europos struktūrinių fondų bendrai finansuojamas projektas „Kūryba – mano viltis: žmonių su negalia integravimas į sveiką visuomenę kultūrinėmis priemonėmis“