Jonavos kultūros centro Krašto muziejuje

gegužės 3 – 10 d. edukaciniai užsiėmimai „Medžio kultūra“, „Piemenavimo tradicija“, „Šiaudiniai sodai tradicinėje ir šiuolaikinėje kultūroje“ vyko su Jonavos Senamiesčio gimnazijos, „Neries“ pagrindinės mokyklos, Žeimių mokyklos - daugiafunkcio centro, Kauno Suzuki progimnazijos moksleiviais, lopšelio – darželio „Lakštingalėlė“ ugdytiniais!

Rugio šiaudas labai plačiai buvo naudojamas tradicinėje kultūroje: trobesių statybai, namų apyvokos rykams pinti, puošybai. Iš šiaudo pintos dekoratyvios dėžutės papuošalams, laikraštinės, rankšluostinės, įdėklai šukoms, dembliai. Pintus šiaudinius batus valstiečiai apsiaudavo ant kasdienio apavo kelionės metu, žvejodami, kad kojoms būtų sausa ir šilta. Šiaudines virves apkaldavo aplink langus, duris, kad neitų į vidų šaltis. Karbijos naudotos grūdams, miltams laikyti, įvairiems reikmenims ir kelionės maistui susidėti. Pinti ir rišti dembliai buvo kabinami ant sienų, per šalčius užleidžiami ant langų, durų.
Šiaudinis sodas - tai vienas būtiniausių vestuvių atributų, teikiąs šeimai visokeriopą laimę ir gerovę, kasdienę erdvę paverčiantis sakralia! Prieš metus Lietuva pateikusi nominacinę paraišką UNESCO reprezentatyviajam žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašui, pristato šiaudinių sodų pynimo tradiciją kaip išskirtinę, unikalią lietuvių paprotinės dailės rūšį ir laukia žinių dėl šios tradicijos galimybės tapti ketvirtąja mūsų vertybe!