„Miražas: miestelio romansai...“

Birželio 18-ąją, minėdami 95 – ąsias Grigorijaus Kanovičiaus gimimo metines, Jonavos kultūros centro Krašto muziejuje buvo pristatyta Felikso Paulausko meninė instaliacija „Miražas: miestelio romansai...“. Ši instaliacija tai siekis įprasminti tragišką Jonavos žydų likimą ir tos bendruomenės atstovo Grigorijaus Kanovičiaus prisiminimus bei kūrybą. „Tai tarsi mažasis Rekviem ne tik vienam garsiausių jonaviečių rašytojų, bet ir visai išnykusiai žydų bendruomenei bei neišlikusiam mediniam Jonavos štetlui“, - teigia Fantazijų instituto slapyvardžiu prisistatantis  menininkas.

Vakaro metu Jonavos rajono savivaldybės vicemerė Birutė Gailienė dalinosi mintimis apie Grigorijaus Kanovičiaus kūrybos reikšmę ir šios instaliacijos bei Jonavos krašto istorijos įprasminimo svarbą.

Pristatyme apsilankęs kultūros ministras Simonas Kairys kalbėjo: „Menininko Felikso Paulausko instaliacija tęsia tą misiją, kurią sau prisiima kiekvienas pilietiškas ir garbingas žmogus. Ta misija yra budinti atmintį, įvardinti skaudžiausius istorijos puslapius, matyti visas pasaulio spalvas, bet savo darbais rinktis skleisti šviesą. Čia iš tiesų įsitvirtina labai prasmingas ir gražus kūrinys, kuris ir gimė iš įkvėpimo, ir pats kitiems taps įkvėpimu. Neabejoju, kad daugybę žmonių jis įkvėps geriau pažinti ir Grigorijaus Kanovičiaus kūrybą, ir Lietuvos žydų istoriją, taip pat kitus Felikso Paulausko kūrinius“. 

Grigorijus Kanovičius - prozininkas, dramaturgas, poetas, vertėjas, kino scenarijų autorius, Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino III laipsnio ordino kavalierius, Lietuvos Nacionalinės premijos laureatas, Lietuvos žydų bendruomenės garbės pirmininkas, Jonavos rajono garbės pilietis gimė 1929 m. birželio 18 d. Jonavoje. Rašytojo vaikystė prabėgo Jonavoje. 2013 metais išleistame ir didelio pripažinimo sulauktame romane „Miestelio romansas“ didelis dėmesys skiriama Jonavai, kur prabėgo visa rašytojo vaikystė. Tai jo autentiškų prisiminimų romanas, įamžinantis tarpukario Jonavos  istoriją bei žydų gyvenimą.

Visus, norinčius apžiūrėti instaliaciją, kviečiame registruotis tel. 8-349-52335. Lankymas nemokamas.