Joninės Jonavoje 2024

Kokios Joninės Jonavoje be Jono sodybos? Tikras reginys ne tik akims, ausims, bet ir pilvą pamaloninti, sielą nuraminti.

Jonienė su Janike iš peties ruošėsi būsimoms vestuvėms ir krovėsi kraitį, o jau brolis Jonas sesei kraičio skrynią gamino. O sodyba dūzgė kaip tikras bičių avilys. „Darbą dirbti netingėsi, niekad bado neregėsi“ kiemelis visus mokė ir rodė, kaip linai verpiami, mezgamos riešinės ir kojinės, siuvamos adatinės, audžiamos juostos ir kaip audžiama staklėmis, o skalbėjai triūsė ir balino drobules iki ramunės žiedų baltumo. „Kupolėle, kas tave skynė, Kupole švento Jono?“ mergelės vainikėlius pynė, „Gėlių kiemelis“ puokštelėmis dabino šventės svečius, rišo vantas. „Pas Joniene kai užeisi, pilną pilvą prisišveisi“ o čia gi ir sviestą mušė ir „Baltojo pyrago“ Joninių Jonės duoną degustavo, o kur arbatos ir giros skanavimas, „Žemaitijos pieno“ teikiamas vanduo, bandelių ragavimas ir įspūdingas šakočio kepimas. „Vaikai, vaikai, vanagai. Šokit, trypkit kaip žiogai“, vaikučiai žaidė ne tik su mediniais žaislais, karstėsi šiaudinėje instaliacijos erdvėje, JPM mokytojai su mokiniais kasytes pynė, draugystės apyrankes rišo, servetėles dekoravo tautinių raštų štampukais, kreidelėmis dabino skrynią, o dar spėjo ir skirtukus, bei atvirukus pasigaminti. Na ir gražiausia vieta buvo Jono svirnas, kuriame buvo įsikūrusi Jonų respublikos raštinė. Šiais metais užregistruota per 20 naujųjų respublikos Jonų ir Janinų. „Engravos“ gamintus Jongrašius žmonės mainė į duoną, o užsiregistravę Jonai gavo ir vainikus ir Jongrašius, Joninių duonos ir dar šaunias dovanas nuo „Jonavos baseino“, bei Jonų respublikos piliečio pasą. Visi užėję į Jonų sodybą įsiamžino prie foto sienelės. O visas kiemas skambėjo nuo Jonavos kolektyvų muzikos ir dainų.

Jonų respublikos vėliavą kėlė Jonas Lamauskas ir Janina Adomaitienė. Visus sveikino LR Seimo narys Eugenijus Sabutis, kuris gražiu žodžiu pradėjo išlydėtuvių į 100-metį mininčią Lietuvos Dainų Šventę „Kad giria žaliuotų“. Šventę pradėjo viešnios iš Čikagos JAV, moterų tautinių šokių grupė „Rusnė“ vad. Nijolė Černiauskienė. Dainą „Užaugo liepa“ atliko Moterų vokalinis ansamblis „Presto“, vad. Solveiga Maslauskaitė, akomponavo Adrijana Juškevičienė. Kitą kūrinį „Dainų dainelės“ atliko mišrus chotas „Žemyna“ vad. Solveiga Maslauskaitė ir moterų choras „Guoba“ Vad. Jonas Lamauskas, kuriems akomponavo Adrijana Juškevičienė, bei du solistai: S. Maslauskaitė ir J. Lamauskas. Šiuos kolektyvus išlydėjome į dainų diena „Kad giria žaliuotų“. Į folkloro dieną „Rasi rasoj rasi“ išlydėjome armonikierius: Danielių Jokubauską, Alvydą Kurkuzinską ir Bronių Kaminską. Vaikų folkloro ansamblis „Ramtatukai“ vad. Loreta Ratautienė, folkloro ansamblis „Laduta“ vad. Vitas Ilekis, Jaronimo Ralio gimnazijos kolektyvas „Dobilia“ vad. Inga Kuuzeorg-Petrikonienė, jungtinis kolektybas: Šveicarijos KC folkloro ansamblis „Jandrelė“ vad. Dalia Janionė ir Čičinų KC tradicinė kapela „Kraitė“ vad. Loreta Ratautienė, Kulvos KC folkloro ansamblis „Drobulė“ vad. Valerija Degutienė, Upninkų KC folkloro ansamblis „Letaukėla“ val. Laima Dobrovolskienė. Į ansamblių vakarą „Gyvybės medis“ išlydėjome liaudiškos muzikos kapelą „Jonė“ vad. Virginija Verikienė, šis kolektyvas atliko dainą „Čyrų vyru, duok pipirų“. Dainas keitė šokiai, Jonavos Senamiesčio gimnazijos šokių studijos „Juventa“ merginų ir jaunimo liaudiškų šokių kolektyvai vad. Vilma Širkaitė, vyresniųjų šokių grupė „Varūna“ vad. Gerda Mykolaitienė, senjorų šokių kolektyvas „Jonrūgė“ vad. Rita Pilypienė, Senamiesčio gimnazijos bendruomenės vyresniųjų liaudiškų šokių kolektyvas „Junda“ vad. Vilma Širkaitė. Šokėjai atliko kūrinius: „Kermošius“, „Priegalvėlis“, „Dvarpolkė“, „Laiminguo laimintuo“, šiuos šokius šokėjai atliks Dainų šventės šokių dienoje „Amžių tiltai“. Prie visų išlydimų kolektyvų prisijungė Panoterių teatro grupė vykstanti į teatro dieną „Esaties lieptais“, visi apsijungė bendram šokiui „Bitute pilkoji“, po bendro šokio nuskambėjo Dainų šventės eisenos jonaviečių palinkėjimas ateities Lietuvai, kuris nuskambės Dainų šventės eisenoje „Kalbos vartai“, metu: ,,Kad girios žaliuotų, kad paukščiai čiulbėtų, kad dainos skambėtų, kad mūsų žingsnius vienybė lydėtų“. Jonavos kultūros centro direktorius, Lietuvos dainų šventės ,,Kad giria žaliuotų“ Jonavos rajono koordinatorius Sergejus Jefimenka visus kolektyvus išlydėjo savo šilta, drąsinančia kalba.