Renginio data:

2021-05-06

Laikas:

09:00 - 17:00

Renginio vieta:

Fojė

Iki renginio liko:

Bilieto kaina:

Renginys nemokamas

Informacija:

(8 611) 496 42

Kasos darbo laikas:

Pir - Pen: 15:00 - 18:00
vykstant renginiams šeštadienį, sekmadienį kasa dirba 2 val. prieš renginį

Prano Griušio tapybos darbų paroda „Miestas savyje“

Prano Griušio tapybos darbų paroda „Miestas savyje“

Renginio aprašymas

Dailininkas Pranas Griušys personalinėje parodoje „Miestas savyje“ stebi ir tiria miestą, mąsto apie jį. Tapybinei analizei pasirinktas objektas yra konkretus ir asmeniškai artimas.
Miestas, kaip pulsuojanti, besikeičianti sudėtinga pastatų, erdvių ir žmonių pilna struktūra, domina kūrėją jau ne vienerius metus. Miesto kasdienybė, praeitis, personalijos ar atsitiktinės detalės, pamatytos einant pro šalį, tampa paveikslų siužetais. Tapybinis naratyvas organiškai perauga į tapybinį miesto metraštį. Tuomet, kaip ir būdinga šiam menininkui, pajunti dozę sarkazmo ir lengvos ironijos. Žiūrovas į miestą žiūri tapytojo akimis. Apie ką tuomet mąsto, į ką tuomet žiūri ir ką tuomet mato pats Pranas Griušys?
Humoro ir intrigos citatų jo kūryboje visuomet buvo apstu. Šioje parodoje liko ištikimas postmodernistinei fotorealizmo krypčiai. Tačiau kasdienybės citatos į darbus perkeliamos subtiliai, vengiant to nūnai madingo termino „čia ir dabar“. Autorius orientojasi į unikalią patirtį turinčias situacines kategorijas. Teptuku kurdamas mizanscenas, pažadina žiūrovams jutiminio patyrimo akimirkas – pamirštus kvapus, skonius, šviesos, šešėlių netikėtumus... Smulkmenos? Asmeniški potyriai persipina su daugelio mūsų, gyvenančių mieste, išgyvenimais.
Tačiau grįžkime prie kūrėjo. Kas jam yra miestas? Ne gimtasis, tačiau jame praleista nemaža asmeninio ir profesinio gyvenimo dalis. Važinėdamas dviračiu, vaikščiodamas įprastais maršrutais, autorius miestą mato iš filosofinio dėmens. Prisimindamas mėgstamų filosofų Imanuelio Kanto ir Artūro Šopenhauerio tekstus, tapybinėse plokštumose pirmiausia pabando sau apibrėžti kantiškojo patyrimo sampratą. Įsigilina į metafizinį ir gamtamokslinį pažinimą, kurį išreiškia daikto savaime ir reiškinio skirtis. Šiuolaikinėje filosofijoje patyrimo problema išlieka viena svarbiausių. O jei bandytume susieti filosofijos ir vizualiųjų menų pasaulius, kuriems atstovauja tapytojas Pranas Griušys.
Jo tapyboje patyrimas virsta supratimo procesu. Ir net atmetus įvairius filosofinius požiūrius, išryškėja gryna dailininko – tapytojo pozicija į pasirinktą objektą. Tai greičiau fenomenologinė samprata, kai vienaip yra patiriami fiziniai daiktai, dar kitaip objektai, emocijos, moralinės kategorijos.
Profesorius Pranas Griušys gimė 1955 m. gegužės 23 d. Klaipėdoje. 1982 m. baigė Valstybinį dailės institutą Vilniuje, tapybos specialybę. Nuo 1982 m. dirba VDA, Kauno fakultete. Dėsto tapybą, kompoziciją. Nuo 1988 m. yra Lietuvos dailininkų sąjungos narys. Nuo 1982m. dalyvauja parodose Lietuvoje ir užsienyje. Dailininko darbų turi įsigijęs Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Vytauto Didžiojo karo muziejus, Tretjakovo galerija Maskvoje. Privatūs asmenys Lietuvoje ir užsienyje.

Dalintis Facebook: